2017 legnagyobb tévés eseményei

Szerepcserés támadások, régi formátumok új köntösben, tévés boszorkányüldözés és újabb, kínos műsorvezetői pillanatok. Erről szólt a magyar tévé 2017-ben.

1710.png

Istenes Bence továbblépett, Sebestyén Balázst és Vadon Janit pedig nem engedte el Andy Vajna műsort vezetni, így Kiss Ramónára bízták az X-Faktor és a Celeb vagyok, ments ki innen! legújabb évadait. A Barátok közt-öt több mint egy évtized után hagyta ott és úgy tűnik, hogy az RTL-nek tetszik a transzformáció.

179.png

Az Anikó show nyáron indult el és eleget láttuk ahhoz, hogy megállapítsuk: Anikóból bizony sohasem lehet Anikou. Nincsenek meg hozzá a vendégei. Eleve nem annyira karizmatikus, mint Maunika, hogy becsábítsa a stúdióba azt a réteget, akik legendássá tették úttörőjét. Öncsünk tiszta poharat; lelufiztad az uramat; add oda a francikurvának, nejé; foga sincs, oszt köpköd a vámpír. Minderről Anikó csak álmodhat. Ja, hogy ő nem is ilyen akart lenni? Persze, a nagy nézettség mindig fáj egy kertévének. Meg egyébként is, 2017-ben ki néz délutáni talkshow-t?

178.png

A Heti hetes talán az egyetlen olyan magyar közéleti talkshow volt, ahol nemcsak az ellenzéki politikusokkal, hanem az aktuális kormánypárttal és szimpatizánsaikkal sem kellett kesztyűs kézzel bánni, s ezt nem is bánta senki, sőt. A pironkodásmentes szókimondás és a filter nélküli humor tartotta tizenhat évig képernyőn Jáksó Lászlót és vendégeit. 2012-ben az RTL Klubról az RTLII-re rakták, majd idén februárban bejelentették a végét. A konkrét okokról nem beszéltek, de annyi biztos, hogy a politika és a társadalom jelenlegi állapotát már nem volt könnyű elintézni egy-két poénnal és szarkazmussal.

177.png

Miután Demcsák Zsuzsa felmondott a TV2-nél, az ATV-hez vette az irányt, ahol a reggeli Startot vezette. Azonban ATV-s pályafutása néhány hónappal később véget is ért, miután eléggé elhagyta magát egy interjú során. Úgy beszélt, mintha műsor előtt lehúzott volna néhány felest, de később azt mondta, hogy nem aludta ki magát rendesen, végül kóros fáradtságra hivatkozva felmondott a tévénél.

176.png

Idén több hazai gyártású sorozatot is elkezdtek forgatni, berendelni és képernyőre tűzni a kertévék. A Válótársak sikerén felbuzdulva az RTL Klub leadta A mi kis falunk első évadát, ami rekordnézettséggel indult. A magyar vidéki valóságot romantikusan és szatirikusan bemutató sorozatból lesz második évad, ahogy a Válótársakból is, illetve a TV2-n idén ősszel indult el a Korhatáros szerelem, aminek alaptörténetét egy fiatal srác és egy háromgyerekes anyuka kapcsolata adja. A TV2 és az RTL Klub sorozatát is a Content Factory készíti.

175.png

A Dal idei szezonja sem múlt el botrányok nélkül. Mind között a legnagyobb Tóth Gabi kiesése volt, aki abszolút közönségfavoritként menetelt egészen a döntőig, ahol a zsűri mondvacsinált okokkal kiejtette a legjobb négyből, hogy a nézők még csak véletlenül se tudják őt továbbszavazni az Eurovízióra. Ha már Gabi nem nyerhetett, Joci második alternatívaként tökéletesnek bizonyult, hiszen történelmet írt Kijevben: ő lett az Eurovízió első cigányzenei indulója, aki bejutott a verseny döntőjébe. Az elődöntőben a második, a döntőben pedig a nyolcadik lett, így Magyarország harmadik legjobb eredményét érte el.

174.png

A Feleségek luxuskivitelben a Viasat3 idei legnagyobb dobása volt és fel is horkantotta az internet népét. Magával a formátummal semmi bajom, kurva nagy rajongója vagyok a franchise-nak (különösen a The Real Housewives of Atlanta-nak, a The Real Housewives of New Jersey-nek és a The Real Housewives of Potomac-nak), de a Real Housewives of Budapest egy extra nagy nulla lett. Két ponton sikerült elcseszni: ahelyett, hogy valódinak és komolynak tűnő drámát kreáltak volna a feleségek között, inkább a pénztárcájukra helyezték a hangsúlyt, ami persze fontos, de nem írja felül az emberi interakciókat, amik minden reality alapját adják. A másik pont, ahol félresiklott az egész, az az interakciók minősége. A magyar reality-k rákfenéje, hogy a szereplők egyszerűen csak nem természetesek, nincsenek valódinak tűnő megnyilvánulásaik, a confessionalekben (mini interjúk, amiket bevágnak az epizódok közben) pedig úgy beszélnek a kamerába, mintha első osztályosok lennének, akikkel most a tanárnéni elmondat valamit. (És arról az olcsó intróról már ne is beszéljünk, amivel legalább annyira sikerült lemásolniuk az eredetit, mint egy kínai manufaktúrának az Adifas-t.

173.png

Emberemlékezet óta nem fordult elő, hogy a TV2 hosszabb ideig megközelítse vagy akár utolérje az RTL Klub nézettségét, idén pedig több ilyen alkalom is volt, erősödhetett a versenyhelyzet. Az Áll az alku továbbra is stabil, megbízható formátumnak bizonyult, többször megverte az Éjjel-nappal Budapestet, a Ninja Warrior Hungary pedig A konyhafőnök VIP-t alázta, sőt, a Barátok közt is megérezte a gyenge felvezetést. A Séfek séfje sem kezdett rosszul, illetve a Pénzt vagy éveket! is jól teljesített, a Sztárban sztárról nem is beszélve. A két kertévé között utoljára a 2000-es évek elején, a nagy reality bumm idején volt igazi, komoly csata.

172.png

A Tények régen hírműsor volt, a család is azt nézte, de ma már egy hatalmas, tévéképernyőn manifesztálódott, agyevő médiaszörnyeteg, amit leginkább a Black Mirror sorozatában tudnék elképzelni, mintsem a való életben. Szabályos boszorkányüldözés folyik konkrét személyek ellen, szerintük minden rákot okoz és aki a társadalmi ranglétra legalján helyezkedik el, az nem ember és kész. Félelmetes. Ha lektor lennék, egyszerűen csak bebasznám a Tényeket a szótárba a "dezinformáció" és az "álhír" szavak mellé szómagyarázatként. Politikai állásfoglalás nélkül is ki lehet jelenteni, hogy amit csinálnak, az rohadt kellemetlen, aki pedig tapsol hozzá, annak egyszerűen csak elment a józan esze.

171.png

Nem akartam, hogy megint a politika vigye a listát, így 2017 legemlékezetesebb tévés eseménye a világ egyik legnépszerűbb és legkvintesszenciálisabb reality-jének itthoni feltámasztása. A Survivor 2003 és 2004 között két évadot élt meg szintén az RTL-en, a harmadik évadot pedig idén ősszel adták le újracsomagolva és újragondolva. Az "újragondolva" szó pedig itt akkora jelentőséget kap, mint amilyet semmi más nem kaphatott a szerkesztői megbeszélésen, ugyanis annyira sikerült újragondolni az évadot, hogy a jól megszokott, amerikai Survivor vagy a skandináv Expedition Robinson helyett valami egészen mást kaptunk. Új és kiszavazott játékosok jöttek-mentek, az egymáshoz vonzódó játékosokat hotelszobával jutalmazták, a túlélők pedig nem is túlélni jöttek: a stratégiai gondolkodás olyan messze állt tőlük, mint Bálinttól egy melegfelvonulás (vagy ki tudja). Lesz negyedik (második?) évad, így lesz alkalom csiszolni az egészen, főleg a castingon: egymás eltiprásán igyekvő és/vagy másokat megmentő, intelligens, kommunikatív egyéniségeket akarunk látni.

Kíváncsi vagy, mit műveltek a magyar tévék az elmúlt években? Kattints és lesd meg!

  • 2014, a tévés átigazolások éve
  • 2015, a váratlan húzások éve
  • 2016, a politikai átrendeződés éve